Co warto wiedzieć o klimatyzatorach?

Domowa klimatyzacja może znacząco wpłynąć na komfort życia. Jest ona przydatna nie tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Na rynku znajdziemy również modele, które posiadają funkcje grzania. Dodatkowym plusem jest fakt, że powietrze filtrowane przez klimatyzator jest przyjazne nawet dla alergików. To rozwiązanie ma oczywiście o wiele więcej plusów. Poniżej przedstawiamy ABC klimatyzacji, czyli wszystkie informacje, które warto wiedzieć przed montażem.

ABC klimatyzacji: kiedy warto?

Poradnik ABC klimatyzacji należy rozpocząć od określenia, kiedy właściwie przydaje się to urządzenie. Każdy dom zapewnia zupełnie inne warunki. W budynkach pasywnych nawet latem temperatura wewnątrz znajduje się na optymalnym poziomie. Niestety często bywa tak, że w mieszkaniu panuje nieznośny upał i wilgoć. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że izolacja cieplna nie jest najlepsza. Ponadto okna wyeksponowane na stronę południową są bardziej narażone intensywne nasłonecznienie. Na wysokie temperatury narażone są również pomieszczenia niskie, czy też zlokalizowane na poddaszu. Warto także wiedzieć, że kłopot związany z przegrzaniem mieszkania wynika często z dużych okien, czy też drzwi balkonowych.

ABC klimatyzacji

ABC klimatyzacji: jakie urządzenie wybrać?

Klimatyzatory występują w rozmaitych formach, dzięki czemu bez trudu można znaleźć coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się klimatyzatory typu split. Są to urządzenia, które składają się z dwóch jednostek. Jedna z nich usytuowana jest wewnątrz budynku, zaś druga na zewnątrz. Jednostka wewnętrzna odpowiada za chłodzenie budynku, natomiast zewnętrzna odprowadza ciepło. Tego typu urządzenia wyróżniają się wysoką wydajnością. Są również bezproblemowe w eksploatacji. Raz na pewien czas należy przeprowadzić konserwację, co nie jest dużym problemem.

Innym często spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzator stacjonarny. Urządzenie montowane jest w przegrodzie budynku. Niestety nie wygląda ono zbyt estetycznie. Z tego względu jest raczej odradzane w mieszkaniach prywatnych.

Dla osób, które potrzebują niedrogiego urządzenia przeznaczone są klimatyzatory przenośne. Możemy przenosić je z jednego pomieszczenia do drugiego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że taki klimatyzator nie wyróżnia się wysoką wydajnością, ani mocą. Nie można więc oczekiwać, że za jego pomocą schłodzimy całe mieszkanie. Ponadto długotrwałe użytkowanie nie będzie zbyt opłacalne. Jest to raczej opcja dla tych, którzy potrzebują ochłodzić wnętrze domu w wyjątkowych sytuacjach.

Leave a Reply