Kupujemy piece wolnostojące

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego kominka w salonie, który nie tylko zapewnia źródło ciepła, ale stanowi sam w sobie dekorację wnętrza. Oprócz kominków mamy jednak do dyspozycji inne możliwości. Alternatywą dla kominka jest piec wolnostojący. Obecnie możemy liczyć na bardzo szeroki wachlarz wyboru tego typu pieców, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Pojawia się jednak pytanie, czym kierować się przy wyborze pieca wolnostojącego, aby zakup był rzeczywiście trafiony?

Dlaczego warto zdecydować się na piece wolnostojące?

Coraz częściej we wnętrzach domów można spotkać piece wolnostojące, czyli tak zwane kozy. Wyglądają one bardzo stylowo i są powstają w oparciu o nowoczesną technologię. Piec wolnostojący będzie świetną opcją w przypadku osób niebędących w stanie zamontować kominka, ale lubiących obserwować płomienie palącego się ognia. Koza może zostać usytuowana w dowolnie wybranym przez nas miejscu z dostępem do komina. Na jej korzyść przemawia z pewnością to, że jest ona lżejsza niż kominka, dlatego też w jej przypadku nie jest wymagane wzmocnienie stropu. Piec wolnostojący zajmuje też mniej miejsca niż kominek i jest od niego tańszy. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można zamkniętą komorę spalania oraz szeroką gamę kolorów i wzorów. Na rynku dostępne są nawet modele pozwalające na pieczenie i gotowanie. Sprawność takiej kozy jest porównywalna do tradycyjnego kominka. Za jej pomocą można ogrzać nawet duże pomieszczenia. W przypadku pieca wolnostojącego ciepło oddawane jest także przez rurę odprowadzającą spaliny do komina. Może być ona opalany niedrogimi źródłami energii w postaci drewna i brykietu. Nie ma także żadnego problemu z demontażem kozy i przeniesieniem jej w inne miejsce. Modele z nowoczesnym systemem dopalającym spaliny będą świetnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie czystość.

piece wolnostojące

Na co zwrócić uwagę, wybierając piec wolnostojący?

Podczas wybierania pieca wolnostojącego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc i sprawność cieplną. Jeśli koza ma stanowić główne źródło ciepła, to oczywiście należy wybrać model o większej mocy, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie większej ilości ciepła. Do dyspozycji są piece o mocy od 3 do 17 kW. Jeśli chodzi zaś o sprawność, do może ona wynosić od 70 do 90%. Najlepiej będzie oczywiście w miarę możliwości wybrać piec o jak największej sprawności cieplnej. Kolejną kwestią jest sposób załadowania i czas spalania. Jeśli nie uśmiecha nam się częste uzupełnianie paleniska, to zaleca się zakup piecyka ładowanego od góry. W przypadku kozy, która ma ogrzewać pomieszczenie także zimą, warto postawić na model, gdzie porcja opału wystarczy na kilka godzin ciągłego palenia. Uwagę należy zwrócić także na dodatkowe wyposażenia pieca. Jeśli zależy nam na wygodzie, to sprawdzi się model z wyjmowanym popielnikiem i zamykaną pokrywą. Ciekawym udogodnieniem jest także dodatkowa półka na zapas opału czy też specjalna płyta grzewcza, na której możliwe będzie ogrzanie kubka z ulubionym napojem. W sprzedaży są zarówno piece żeliwne, jak i ze stali nierdzewnej, gdzie te pierwsze cieszą się największą popularnością.

Leave a Reply