Jak rozmieścić meble i sprzęt w kuchni?

Urządzając kuchnię, ważne jest, aby pomieszczenie mebli i sprzętów było dla nas wygodne i funkcjonalne. Należy wziąć pod uwagę zarówno dostępny układ, jak i wymiar pomieszczenia, a także codzienne przyzwyczajenia domowników, korzystających z kuchni.

Ustawienie agd w kuchni

Rozmieszczenie sprzętów w kuchni jest szczególnie ważne dla tej osoby, która zajmuje się codziennym przygotowywaniem posiłków dla rodziny, dlatego rozmieszczenie powinno uwzględniać prawo lub leworęczność tejże osoby, a także jej nawyki i przyzwyczajenia. Jakie powinno być ustawienie agd w kuchni, aby było funkcjonalne? Jeżeli chodzi o płytę grzewczą, ważne aby razem z nią zaplanować odciąg pary, czyli popularny okap, obok płyty dobrze jest zostawić przynajmniej 20-30 cm wolnego blatu, co pozwoli na odstawienie naczynia z płyty, jeżeli nastąpi taka potrzeba. Piekarnik oraz ewentualna kuchenka mikrofalowa najczęściej ustawiane są w słupku, na wysokości pozwalającej swobodne wyciągnięcie potrawy zarówno z jednego, jak i drugiego urządzenia. Tutaj również dobrze jest w bezpośrednim sąsiedztwie pozostawić kawałek pustego blatu, umożliwiający wygodne ustawienie naczynia. Należy unikać umiejscowienia lodówki w bezpośrednim sąsiedztwie piekarnika ze względu na wysokie temperatury. Obok zlewozmywaka dobrze jest zagospodarować miejsce na zmywarkę, jeżeli planujemy jej zakup. Będzie to umożliwiać bezpośrednie wkładanie brudnych naczyń ze zlewu do zmywarki. Ponadto przydatna również będzie przestrzeń na ustawienie suszarki do naczyń.

Czy warto mieć wyspę w kuchni?

Duże, przestrzenne i otwarte na salon kuchnie, idealnie nadają się do zamontowania wyspy kuchennej. Wyspa zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą oraz przestrzeń do przechowywania, ponadto umożliwia bardziej efektywne rozmieszczenie sprzętów agd w kuchni. Posiadanie wyspy umożliwia również przygotowywanie posiłków, pozostając w stałym kontakcie z domownikami lub gośćmi, przebywającymi w salonie. Ponadto montując do wyspy podwyższony blat, zyskujemy dodatkowy mini barek, mini stolik, przy którym zjemy szybkie śniadanie, czy wypijemy wieczornego drinka z partnerem, dodatkowym plusem podwyższonego blatu jest również osłonięcie powierzchni roboczej wyspy, dzięki czemu naszym gościom, nie będzie rzucał się w oczy ewentualny nieład, który tam panuje. Odpowiedź na pytanie „czy warto mieć wyspę w kuchni?” brzmi, „warto”, pod warunkiem, że przestrzeń na to pozwala i nie przeszkadzają nam kuchenne dźwięki i zapachy.

Najbardziej optymalna kuchnia, czyli jaka?

Najbardziej optymalna kuchnia jest taka, w której jest nam wygodnie, która jest dopasowana do naszego wnętrza, naszych potrzeb i oczekiwań. To, co jest modne i popularne we wnętrzarskich trendach, nie zawsze sprawdzi się w naszym przypadku. Najlepiej postawić na rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb.

2 komentarze

  1. Anonim 8 listopada, 2020
  2. Anonim 15 listopada, 2020

Leave a Reply