Wkład kominkowy

Wkład kominkowy jest najważniejszym elementem kominka, odpowiadającym za jego właściwe funkcjonowanie. Stanowi on rodzaj zamkniętego paleniska, od którego odprowadzane jest ciepło i dym powstające w wyniku spalania, najczęściej drewna.

Wkład kominkowy (https://www.galeriakominkow.pl/produkty/wklady-kominkowe.html), wyposażony jest w szklane, żaroodporne drzwiczki, dające możliwość obserwacji ognia. Zastosowanie wkładów kominkowych w paleniskach, wpływa na wydajność ogrzewania, poprzez zmniejszenie utraty ogrzewanego powietrza.

Dobry wkład kominkowy, to taki, którego cechy wpływają na sprawne i wydajne funkcjonowanie całego kominka. Dlatego powinien być on solidny i odporny na działanie wysokiej temperatury przez wiele godzin. Nie może być podatny na korozję i powinien dobrze kumulować ciepło, aby było ono jeszcze odczuwalne po wygaszeniu paleniska.

Wybór odpowiedniego wkładu do kominka

Decydując się na zakup wkładu do kominka, w pierwszej kolejności musimy wiedzieć jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia i jakie mamy możliwości aranżacyjne naszego wnętrza.

Następnie musimy zadecydować, czy ma do być wkład stalowy czy żeliwny? Otóż wkłady żeliwne są grubsze i masywniejsze, często występują w ozdobnej formie. Wybierane są do wnętrz klasycznych czy retro. Z kolei wkłady stalowe najczęściej reprezentują wnętrza nowoczesne. Posiadają regulację procesu spalania, w przeciwieństwie do żeliwnych, które preferują stałą temperaturę.

Kolejną istotną kwestią będzie wybór szyby do wkładu kominkowego. Mogą być one przeszklone z jednej, dwóch, trzech czy nawet wszystkich stron. Może to być szyba prosta z czarnym zdobieniem, szyba prosta bez zdobienia czy szyba pryzmatyczna lub zaokrąglona. Te ostatnie zapewniają lepszy kąt widzenia płomieni i wytwarzają więcej ciepła niż płaskie.

Istotną rolę w wyborze wkładu kominkowego, odegra też możliwość zastosowania nawiewu powietrza na szybę, co pozwala zachować jej czystość. Takie rozwiązanie powoduje uniemożliwienie przyklejenia się do szyby smolistych cząstek i innych zanieczyszczeń.

Ważnym elementem każdego wkładu kominkowego jest jego moc. Wybór wkładu o odpowiedniej mocy, będzie podyktowany wielkością pomieszczenia. Nie może być ona ani zbyt mała, ani za duża, gdyż dane miejsce będzie albo przegrzewane, albo niedogrzane. Dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Regulacja dopływu powietrza z zewnątrz jest też bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania kominka i należy wziąć tą funkcję pod uwagę przy wyborze wkładu kominkowego.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas kupowania wkładu kominkowego?

Dodatkowymi, elementami, które mogą zwiększyć komfort użytkowania kominka będą: podnoszone drzwi, szyber odpowiedzialny za prędkość spalania, deflektor, który reguluje przepływ spalin, ogranicznik drewna czy też wymienna płyta tylna.

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego musi być dobrze przemyślany. Warto wybrać wkład wysokiej jakości, o dobrych parametrach grzewczych, gdzie osiągniemy długi czas palenia, przy niskim zużyciu drewna. Czy to będzie wkład żeliwny czy też stalowy, musi być solidny, aby stal się nie odkształcała, a żeliwo nie pękało.

Należy również pamiętać, aby wkład kominkowy spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa i posiadał wymagane certyfikaty. Dobrze jakby był ekologiczny, z klasą energetyczną A i posiadał kilkuletnią gwarancję.

Wkład kominkowy stanowi często główny element naszego wnętrza, dlatego warto dobrze dopasować go do danej aranżacji, wybierając odpowiednią wielkość wkładu i rodzaj jego materiału.

Leave a Reply