Jak wydzielić odpowiednie strefy w salonie?

Salon to serce domu – to tutaj spędzamy czas z bliskimi, odpoczywamy i przyjmujemy gości, a zdarza się, że i śpimy. Jak pogodzić różne funkcje pomieszczenia i stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze? Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie stref i takie wykończenie salonu, by przestrzeń była wygodna i przyjemna dla oka jednocześnie. Jak to zrobić?

Po co strefy w salonie?

Urządzając wielofunkcyjne pomieszczenie, jakim w każdym domu jest salon, trzeba na wstępie wyznaczyć strefy. Ich zaplanowanie i wygospodarowanie pozwoli pogodzić różne funkcje przestrzeni i sprawić, że całość będzie spójna i efektowna. Po co strefy w salonie? Prawidłowe ułożenie stref na planie pomieszczenia i wyznaczenie bezpiecznych ścieżek komunikacyjnych to pierwszy krok to stworzenia przytulnego i komfortowego wnętrza. Choć w teorii organizowanie stref może się wydawać skomplikowane, w praktyce wystarczy znać kilka zasad, żeby samodzielnie zaprojektować wielofunkcyjne wnętrze.

Jakie strefy w pokoju dziennym?

Jakie strefy wziąć pod uwagę, planując wykończenie salonu? Niezbędny będzie kącik wypoczynkowy z kanapą i stolikiem kawowym oraz kinem domowym. Jeśli pokój dzienny ma też pełnić rolę sypialni, sofa powinna być rozkładana i wyposażona w wygodny materac. Inna ważna część salonu to strefa jadalniana. Duży stół z krzesłami dla wszystkich członków rodziny powinien być ulokowany blisko kuchni, by nosząc talerze, nie trzeba było przedostawać się na koniec pomieszczenia i ryzykować ubrudzeniem dywanu czy kanapy. Salon to także świetne miejsce na domowe biuro – urządzając pomieszczenie, warto pomyśleć o biurku, które posłuży do pracy przy komputerze, a w razie odwiedzin gości może pełnić rolę stolika dodatkowego stolika na przekąski.

Jak rozplanować strefy i urządzić funkcjonalne wnętrze?

Wyznaczenie stref to nie problem, dużo większym wyzwaniem jest takie zaplanowanie ich na dostępnej przestrzeni, by rozkład był korzystny dla wnętrza – i jeśli chodzi o komfort, i estetykę. Odpowiednio sterując układem stref i oświetleniem oraz kolorystyką, które mają pomóc je wydzielić, można optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że to będzie bardziej przestronne. Jak wydłużyć salon? Wystarczy najdłuższą ścianę pokryć ciemną farbą lub tapetą, a deski czy panele ułożyć od drzwi do okna, nie w poprzek. Inny sposób dla tych, którzy zastanawiają się, jak wydłużyć salon, to jeden rodzaj podłogi na całej powierzchni (także w aneksie kuchennym) oraz umieszczenie mebli wzdłuż najdłuższych ścian.

Leave a Reply