Zawory w dzisiejszej pneumatyce

Podstawowa zasada działania każdej instalacji pneumatycznej jest prosta i polega na wykorzystaniu energii powietrza o zmniejszonej objętości. Jednak wbrew pozorom, instalacje te to całkiem skomplikowane konstrukcje, korzystające również z bardzo nowoczesnych rozwiązań. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o zaworach pneumatycznych, których z pewnością nie można uznać za urządzenia przestarzałe.

Do czego służą zawory pneumatyczne?

Zawory zwane pneumatycznymi to elementy stanowiące nieodłączną część instalacji, którą przepływa sprężone powietrze. Są one niezbędne i wypełniają rozmaite funkcje, od zatrzymywania przepływu, po zmianę jego kierunku. Należy także zaznaczyć, że istnieje co najmniej kilka ogólnych typów zaworów tego rodzaju. Z pewnością najczęściej spotykane i najbardziej niezastąpione są zawory pneumatyczne zwane rozdzielającymi. Dzięki nim powietrze w rurach instalacji pneumatycznej może rozchodzić się w różne strony. Najzwyklejsze, proste zawory posiadają dwa wyjścia, jednak są również takie, które mają ich kilka, dzięki czemu sprawdzają się również w przypadku konstrukcji o większej liczbie rozgałęzień.

Zawory pneumatyczne

Nowoczesne rozwiązania w zaworach pneumatycznych

Jak wspomniano we wstępie, zawory wykorzystywane w pneumatyce to często urządzenia bardzo nowoczesne. Posiadają one wiele połączeń z elektroniką, głównie z czujnikami kontrolującymi ich pracę. Najnowocześniejsze części tego typu dają się kierować zdalnie przez aplikacje, co z pewnością stanowi rozwiązanie przełomowe. Niemniej jednak wciąż istnieją, i znajdują zastosowanie, również zawory o klasycznej, prostej budowie, które obsługuje się ręcznie. Ich ceny są oczywiście niższe.

Z czego powstają zawory używane w pneumatyce?

Pomimo iż zawory pneumatyczne to części bardzo zróżnicowane, mona znaleźć kilka wspólnych cech, które łączą większość modeli. Wydaje się, że przede wszystkim trzeba tu wskazać na stal, która stanowi główny materiał konstrukcyjny większości zaworów. Jednak warto podkreślić, że jest to różna stal. W przypadku najlepszych modeli jest to stal odporna na rdzę oraz działanie kwasów. Jest to ważne, gdyż maszyny pneumatyczne znajdujące się w zakładach przemysłowych często pracują w trudnych warunkach. Również instalacje doprowadzające sprężone powietrze mogą znajdować się w niesprzyjającym środowisku. W przypadku dokonywania zakupu u uznanego dystrybutora, takiego jak Air-com, nie trzeba obawiać się o jakość zaworów pneumatycznych.

Leave a Reply